Kertünk növényei – paprika
A paprika konyhakertünk egyik legkedveltebb és legtöbbet termesztett növénye. A magyar konyha elengedhetetlen fűszernövénye. Tudományos neve a termések csípőségére utal (capsis=„csípés”)
Eredete
A paprika Közép- és Dél-Amerikából származik. Az amerikai őslakosok nemcsak ismerték, de termesztették és használták is. Európába Kolumbusz orvosa hozta 1494-ben. Afrikába és Ázsiába a 16-17. században vitték be a spanyol és portugál kereskedők.
Eleinte csak dísznövényként tartották, mert mérgezőnek hitték a termését. Napóleon 1806-ban kontinentális blokádot rendelt el, így az import áruk nem jutottak be Európába, így a borsot a fűszerpaprika váltotta fel. Ekkor jöttek rá, hogy a paprika megelőzi a skorbutot és erősíti az immunrendszert. A 19. században vált általános kereskedelmi áruvá.
Magyarországon eleinte a főúri kastélyok virágoskertjeit díszítette. Kezdetben a burgonyával együtt egzotikus dísznövényként tartották. Az első magok Magyarországra valószínűleg a Balkán felől érkeztek, innen eredhet a törökbors, tatárkabors elnevezés is.
A magyar „paprika” név először a 18. Században bukkant fel először, a görög és a délszláv bors szavakból. Innentől vált általánossá, a legelső paprika telepek Szeged környékén jelentek meg, majd később Kalocsán is.
Az első paprikás receptet Nánási István egyik 1771-es szakácskönyvében találtak savanyúságként.
Az 1831-es kolerajárvány idején a paprikát, mint megelőző gyógyszert ajánlották az embereknek.
Termesztése
A paprika fagyra érzékeny növény. Hazánkban nyáron termesztik szabadföldben, mivel nagyon melegigényes növény. Ősszel az első fagyok beköszöntével elpusztulnak a növények.
A magok optimális csírázási hőmérséklete 20 °C, az első magokat március elején vethetjük cserepekbe. Az állandó magas hőmérsékletet próbáljuk tartani. Májusban ültethetjük szabadföldbe.
Jól tűri a szárasságot, de csak folyamatos öntözés mellett hozza a kívánt mennyiségű termést. Úgynevezett hosszúnappalos növény, 12-14 órás napsütés szükséges, hogy a növény megfelelően fejlődjön. Szélvédett helyre ültessük.
Talajban nem válogatós, szinte mindenhol megterem.
A talajt elő kell készíteni már ősszel, jól be kell trágyázni, hogy jó termést kapjunk. Így tövenként akár 40-50 darab paprikát is kapunk a nyár folyamán.
A nyár folyamán kordonozzuk, a termés mennyisége miatt letörhetnek az ágak. A kordonozáskor figyeljünk a gyökerekre. Rendszeresen irtsuk a gyomot körülötte, hogy az oxigén igényes gyökerek levegőhöz jussanak.
A paprika erőssége: hogy legyen egy relatív mérése a paprikák erősségének, egy amerikai vegyész kifejlesztette ezt a mérési technikát és mértékegységet. A tudósról elnevezett skála, a Scoville-skála a paprikában lévő kapszaicin relatív mennyiségét mutatja ki.
Ez alapján a világ legerősebb paprikája jelenleg a Pepper X, melynek erőssége 3,18 millió egység.
Tipp: A palántákat a fagyok elmúltával, májusban 30-40 cm-es tőtávolságra ültessük.
Egy hozzászólás
Visszajelzés: