Kertünk növényei – málna
A málna közkedvelt gyümölcs. Gyerekek, felnőttek, idősek egyaránt szeretik édes-savanykás íze, magas vitamintartalma és jótékony hatása miatt. Lássuk, mit is tudunk róla.
Eredete
A málna Magyarországon is őshonos, Európába szinte mindenhol megterem, kivéve Portugáliát. Az ókorban is már használták gyógynövényként. A középkorban elsősorban a kolostorokban volt megtalálható, ahol termesztették és felhasználták.
Termesztése
A málna legtöbb fajtája májustól augusztusig virágzik. Vannak fajták azonban, amik még akár szeptemberben is virágoznak, október első fagyáig pedig még érnek is. A termések 30-40 napa alatt érnek be. Kb. 2 méter magas cserje lesz belőle, amit ősszel vagy tavasszal metszeni kell.
A málna vesszői két évig élnek, az első évben kifejlődnek és a második évben hoznak virágot, gyümölcsöt, ezek a vesszők azután elszáradnak, helyükbe új vesszők fejlődnek. A málna kb. 8-10 évig terem, azután érdemes más helyre ültetni őket. Folyamatos tápanyagpótlással, trágyázással ki tudjuk húzni ezt az időt.
Könnyű termeszteni, gyorsan szaporodik sarjról (gyökérről). Szaporítása innen oldható meg a legkönnyebben. Ősszel érdemes ültetni a csapadékos időszak miatt. A tavaszi ültetésnél, amíg nem fogta meg a növény érdemes vizesen tartani a földjét. Ültetésnél érdemes a tövek között 120 cm-es távolságot hagyni, hogy később a gyökerek szabadon mozoghassanak, új töveket hozzanak. A talajt ültetés előtt jól fel kell lazítani és tápoldatozni.
Nagy vízigényű növény.
A nyári időszakban szedjük folyamatosan, hogy több termést hozzon a növény. Ugyanakkor, hogy nagyobb mennyiségű termésünk legyen, locsoljuk folyamatosan.
„Ehető” szélfogó növény a málna. A huzatos, szeles kertekbe érdemes málnát ültetni, ami felfogja az uralkodó szelet, ezzel megakadályozzuk a föld gyors kiszáradását is.
Írtsuk a gyomot alóla, mert ahol a málna jól érzi magát ott a gyom is. Ha nem akarjuk állandóan a málnásban tölteni az időnket, érdemes olyan apró növényt ültetni alá, mint a kékibolya, ami elnyomja a gazt és még szép is. Természetesen ezt is kordában kell tartani!
Sok ellensége, kártevője van, ezért érdemes figyelni rá és folyamatosan permetezni.
Tipp: A beteg szárakat a metszés után ne dobjuk a komposztba, mert a betegséget tovább adjuk a többi növényre is. A zöld hulladékkal szállítassuk el vagy égessük el.